بلغارستان و جمهوری مقدونیه شمالی به توافقی با یکدیگر دست یافتند که بر اساس آن صوفیه اجازه می‌دهد مذاکرات برای الحاق مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا آغاز شود.

بلغارستان و جمهوری مقدونیه شمالی، روز یکشنبه پروتکل دوجانبه‌ای را در صوفیه امضا کردند که می‌تواند آخرین موانع بر سر راه پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا را بردارد.

این توافق که پس از پیشنهاد فرانسه برای مصالحه میان دو کشور حاصل شده می‌تواند به مخالفت‌های بلغارستان برای آغاز مذاکرات بر سر الحاق جمهوری مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا پایان دهد. بوجار عثمانی، وزیر امور خارجه مقدونیه شمالی در این خصوص گفت: «این یک شانس تاریخی برای ما است که مذاکرات برای الحاق به اتحادیه اروپا را پس از ۱۷ سال به نتیجه برسانیم.»

در همین زمینه یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد اطمینان داد که به زودی یک کنفرانس بین دولتی برای آغاز رسمی روند الحاق جمهوری مقدونیه شمالی و آلبانی برگزار خوهد شد.

این توافق پس از آن حاصل شد که قانونگذاران مقدونیه شمالی روز جمعه به طرح پیشنهادی فرانسه برای اصلاح قانون اساسی کشورشان رای مثبت دادند. این طرح زمینه را برای اصلاحاتی در قانون اساسی که مد نظر بلغارستان بوده هموار می‌کند. در این رای‌گیری که بارها با اعتراض نمایندگان اپوزوسیون مختل شده بود، در نهایت با ۶۸ رای موافق از میان ۱۲۰ نماینده مجلس این کشور به تصویب رسیده بود.

در همین حال تئودورا گوئنچوفسکا، وزیر امور خارجه بلغارستان در خصوص حصول توافق با مقدونیه شمالی تاکید کرد که این اتفاق می‌تواند زمینه را برای حل اختلافات دو کشور فراهم کند. گوئنچوفسکا در ادامه افزود: «اسکوپیه باید قانون اساسی خود را اصلاح کند تا بلغارها در میان گروه‌های قومی به رسمیت شناخته شوند. این شرطی است که باید اجرایی شود در غیر این صورت مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا ادامه نخواهد یافت.»

نمایندگان پارلمان بلغارستان روز جمعه به لغو «وتویی» رای دادند که از سوی دولت پیشین این کشور صادر شده بود و برای مدت‌های طولانی راه مذاکرات مقدونیه شمالی و آلبانی برای عضویت در اتحادیه اروپا را مسدود کرده بود.

نمایندگان پارلمان بلغارستان روز جمعه به لغو «وتویی» رای دادند که از سوی دولت پیشین این کشور صادر شده بود و برای مدت‌های طولانی راه مذاکرات مقدونیه شمالی و آلبانی برای عضویت در اتحادیه اروپا را مسدود کرده بود.

به این ترتیب این امیدواری بوجود آمد که اتحادیه اروپا بتواند با آغاز این مذاکرات آنهم در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین، برنامه‌هایش را برای توسعه قلمرو خود در غرب بالکان آغاز کند.

فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، این هفته آخرین تلاش‌ها را برای حل و فصل اختلافات قومیتی و فرهنگی بین بلغارستان و مقدونیه شمالی که دلیل اصلی وتوی دولت پیشین بود انجام داد؛ اگرچه این تلاش‌ها کاملا نیز مؤثر نبود.

دولت بلغارستان اصرار دارد که مقدونیه شمالی باید این موضوع را رسماً به رسمیت بشناسد که زبانش ریشه بلغاری دارد؛ باید اقلیت بلغاری ساکن این کشور را نیز در قانون اساسی خود به رسمیت بشناسد و بیان «سخنان نفرت انگیز» علیه بلغارستان را ممنوع کند. مقدونیه شمالی نیز در مقابل می‌گوید که موضوع هویت و زبان مردم کشورش قابل بحث نیست.